12 záznamů/stránku
Prohlížen 1 záznam

Fonds

Archiv města Plzeň
Název fondu:
Skupa Josef
Značka:
Jos. Skupa
Číslo listu NAD:
664
Datace:
1843 - 2003
Tematické skupiny:
Osobní fondy
Spolky kulturní a osvětové do r. 1948 (divadelní, čtenářské, knihovnické, pěvecké, hudební, muzejní, okrašlovací, malířské a jiné)
Původce:
Josef Skupa, profesor, český loutkář, působil v Plzni (1892-1957) MUDr. Lubor Zahrádka, Plzeň, spolupracovník J. Skupy v letech 1940-1948 (nastoupil k němu po uzavřenívysokých škol za okupace, jako medik).
Přístupnost:
Částečně přístupný
Inventarizováno:
37.46 m
Zpracováno:
37.46 m
Nezpracováno:
9.49 m
Tematický popis:
Písemnosti soukromé i z činnosti divadla, rukopisy her, knihovna, foto, gram. desky, loutky atd. Doklady, korespondence (dopis S.V. Obrazcovova Jiřině Skupové), rukopisy (vlastní životopis J. Skupy), rukopisy z rodinySchwarzů (předkové Jiřiny Skupové), plakáty uspořádané abecedně podle míst, kde Skupovo divadélko hostovalo v l. 1926-1941, autograf pochodu Loutkového divadla feriálních osad zkomponovaný Norbertem Kubátem s věnováním prof. J. Skupovi r. 1930. Doklady, korespondence, rukopisy (vzpomínky na J. Skupu), pozvánky, album fotografií z Divadélka Spejbla a Hurvínka 1940-1946, novinové výstřižky, brožury, gramodesky. Účetní materiál Divadélka prof. J. Skupy ze zájezdů po Československu v abecedním řazení podle míst, novinové kritiky o zájezdech Divadélka prof. J. Skupy po Československu v abecedním řazení podle míst, doklady, korespondence (dopisy J. Skupy a Jiřiny Skupové), rukopisy (Revoluční Kašpárek, Vzpomínky na J. Skupu od B. Světlíkové, Vznik rozhlasového vysílání v Plzni od Josefa Brejchy) účty, pozvánky, programy, plakáty, novinové výstřižky, drobné tisky, brožury, fotografie, negativy, gramodesky, Skupova Plzeň, hudebniny. Korespondenční lístek A. Janášovi. Korespondence prof. Skupy se zakladatelem a prvním ředitelem brněnského divadla Radost Vl. Matouškem, korespondence s kronikářem Divadla S+H Pavlem Grymem, článek prof. Skupy "Kdy a jak vznikla myšlenka, která uskutečnila Spejbla a Hurvínka" (1943) a příspěvek dr. L. Zahrádky k otázce zrození Spejbla a Hurvínka (1997), o nichž kolují v poslední době různé dohady. Další přírůstek věnovaný MUDr. Zahrádkou rozdělen do šesti skupin:I) školní léta J. Skupy, II) Skupova Plzeň, III) K autorství loutek Spejbla a Hurvínka, IV) cedule loutkových divadel, V) tisky, VI) gramofonové desky. Zajímavé jsou divadelní cedule z loutkového divadla zal. Janem Nepomukem Laštovkou (1824-1877), které převzal po jeho smrti r. 1877 Antonín Kaiser spolu s manželkou J. N. Laštovky. V r. 1906 se stal ředitelem divadla karel Novák, manžel dcery A. Kaisera-Marie. Novákova rodina přišla r. 1914 do Plzně a hrála v Loutkovém divadle feriálních osad).

UPOZORNĚNÍ!
Prohlašuji, že jsem si v souladu s příslušnou právní úpravou, zejména archivním zákonem, zákonem na ochranu osobních údajů a autorským zákonem plně vědom své osobní odpovědnosti za nakládání s informacemi, jež jsem získal nahlížením do digitalizátů archiválií.